понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą również za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenia plastykowe buduje się w słonecznych miejscach, w których migiem rosną oraz silnie gęstnieją. Bez liku szyku maja tez takie żywe ploty, które wiodą przez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często również bujnie rozkwitają, lecz wymagają również wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastikowe mogą być bardzo smukłe, jednak powinno się je regularnie wycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV z Wałcza stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправка комментария