среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też ciąć na sześciany o równych zarysach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie PCVKościerzyny na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i bramę sztachetowa konstruuje się z kamieni przeróżnego układu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych zarysach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby forma każdego następnego integrował się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий